Asset Publisher Asset Publisher

Uczniowie posadzili las

1000 drzew na minutę w Nadleśnictwie Dąbrowa tym razem z udziałem uczniów ze Szkół Podstawowych i Gimnazjum.

13 kwietnia br na terenie leśnictwa Dąbrowa wspólnie z uczniami klas VI i VII Szkoły Podstawowej w Lipinkach, kl. VII z Jeżewa i klas II i III Gimnazjum z Laskowic Pomorskich przeprowadzimy akcję edukacyjno-promocyjną polegającą na wspólnym sadzeniu lasu. Na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 100 uczniów. Do posadzenia była sosna z zakrytym systemem korzeniowym pod kostur. Młodzież często nie zdaje sobie sprawy ile pracy kosztuje posadzenie nowego pokolenia drzew.

Na początek kilka słów wstępu o prowadzonej akcji „1000 drzew na minutę” opowiedziała edukatorka z Nadleśnictwa Dąbrowa Joanna Bock. Dla wielu uczniów zadziwiające były statystyki i wielu nie zdawało sobie sprawy, że aż tyle drzew rocznie sadzi się w Lasach Państwowych. Wstępnego instruktarzu udzielił leśniczy Leśnictwa Dąbrowa Grzegorz Ziółkowski, który opowiedział też o swoim leśnictwie oraz o samym procesie sadzenia.

Uczniowie ochoczo sadzili nowe pokolenie lasu zapewniając, że co jakiś czas przyjdą w to miejsce na spacer w celu popatrzenia czy drzewka się przyjęły i czy rosną. Akcja miała na celu przede wszystkim uświadomienie uczniom, że w miejscu, w którym został wycięty las wyrosną nowe drzewa, z których korzystać będą dzieci i wnuki dziś sadzących kilkunastoletnich młodych ludzi. Kiedyś za kilkadziesiąt lat z tych drzew będzie można pozyskać materiał drzewny  służący do produkcji okleiny meblowej, drewnianych sprzętów gospodarstwa domowego czy pudeł rezonansowych instrumentów. Najważniejsze w naszych działaniach edukacyjno- promocyjnych jest to, żeby młode pokolenia nauczyć jak z lasu korzystać mądrze i racjonalnie.

Akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem w „Dąbrówce”. Sądząc po energii młodzieży biegającej po terenie ogrodu dydaktycznego zadanie nie było aż tak wyczerpujące a uczestnicy zadeklarowali swoją obecność za rok