Lista aktualności Lista aktualności

Opryski zakończone

Sprawcą wykonywanych przez ostatni tydzień oprysków chemicznych nad lasami Nadleśnictwa Dąbrowa była Brudnica mniszka w stadium gąsienicy.

Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2018 r. przez służby ochrony lasu stwierdzono wysokie zagrożenie dla drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki. Oszacowano, że zagrożonych w naszym nadleśnictwie  jest ok. 5 tys. Ha powierzchni leśnej Nadleśnictwa Dąbrowa. Leśnicy od wczesnej wiosny nadal monitorowali zagrożony obszar i na podstawie prowadzonych badań podjęto ostateczną decyzję co do wielkości powierzchni objętej zabiegiem ratowniczym.

Zabieg był wykonany metodą lotniczą i obejmie wyłącznie tereny leśne o powierzchni 3 462,64ha leśnictw Bursztynowo, Kotówka, Kwiatki, Czersk Świecki, Rulewo i Bzowo. Wykonany był w rygorach przepisów prawa polskiego oraz UE. O zabiegu na bieżąco informowaliśmy wszystkie właściwe organy administracji Rządowej i Samorządowej oraz ludność lokalną.  Na czas trwania zabiegu  na terenach nim objętych decyzją nadleśniczego nadleśnictwa Dąbrowa został wprowadzony zakaz wstępu do lasu.

Do wykonania zabiegu użyty został środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 S.C. zarejestrowany do użycia na terenie UE oraz w Polsce, na mocy Decyzji MRiRW nr R-113/2018d z dnia 02.03.2018 r. Środek ten jest od lat powszechnie stosowany miedzy innymi na terenach sadów, pieczarkarni oraz na obszarach leśnych. Jest środkiem o działaniu żołądkowym, na roślinie działa powierzchniowo.

Zastosowana dawka środka to 0,10 l. na ha lasu. Środek ten  w dawce poniżej 0,375 l. na ha jest nieszkodliwy dla pszczół więc okres karencji w tym wypadku nie będzie wymagany. Łącznie wykorzystano 2,1 cieczy roboczej na ha składającej się z : 0.10l środka + 1.3l wody +0,7l adiuwanta (substancji pomocniczej modyfikującej właściwości sporządzonej z ich udziałem cieczy roboczej, między innymi poprawiają przenikanie substancji czynnych w głąb gąsienic).

Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew (w stadium gąsienicy). Cechuje ją wysoka rozrodczość, wskutek czego, w sprzyjających warunkach, pojawia się masowo. Jest typowym polifagiem, atakującym w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych  (w szczególności świerki i sosny), a z braku bazy żerowej gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec) jest wstanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Żer gąsienic pozbawia w ten sposób drzewa aparatu asymilacyjnego, czego następstwem jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny.

Największa gradacja tego szkodnika miała miejsce  w Polsce   w latach 1978-1984. W okresie kulminacyjnym jej rozwoju, w 1982 r. opryskiem objęto 2 303 000 ha. lasów. Do wykonania zabiegów użyto wtedy 159 samolotów  i 23 śmigłowce.

Na terenie nadleśnictwa Dąbrowa opryski wykonywano w godzinach wczesnorannych (od 5:00) i popołudniowych (ok. godziny 17:00) w dniach od 2 do 4 czerwca. Jednocześnie dwa samoloty dokonywały oprysku startując i lądując na lądowisku w Ubogiej w Nadleśnictwie Rytel. Tam przygotowywany był preparat i tankowane samoloty Dromader. Z ramienia nadleśnictwa nad przebiegiem oprysków w Ubogiej czuwał pełnomocnik inżynier nadzoru Tomasz Ziemak.

Kolejnym etapem będzie obserwacja opadających gąsienic na specjalnie wyłożone ramki (białe płótno rozciągnięte w drewnianej ramie) o wielkości 1mx1m, które porozkładane są na całym terenie objętym zabiegiem. W dalszym etapie nastąpi ścinanie drzew na wyłożone płachty, gdzie dokładnie będzie można określić skuteczność wykonanego zabiegu.