Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy z Dąbrowy na Dożynkach Gminnych

Po raz czwarty nasze Nadleśnictwo współorganizowało jeżewskie Święto Plonów.

Leśnicy zaprezentowali na dożynkach ekspozycję pokazującą w pigułce wszystko to czym zajmujemy się na co dzień.  Dożynki odbyły się 31 sierpnia br w Jeżewie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych, księża, mieszkańcy Gminy Jeżewo jak i przybysze z okolicznych gmin. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą podczas, której poświęcono wieńce dożynkowe. Po mszy przy akompaniamencie orkiestry z Chełmińskiego Domu Kultury ruszył uroczysty korowód ulicami Jeżewa, w którym uczestniczyła delegacja leśniczych niosąca feretron ze św. Hubertem.

Na placu dożynkowym wszystko rozpoczęło się oficjalnymi wystąpieniami Wójta Gminy Jeżewo Pana Macieja Rakowicza. Nie zabrakło też tradycyjnego łamania się chlebem ze zgromadzonymi.

Na stoisku nadleśnictwa uczestnicy mogli oglądać podstawowe narzędzia pracy leśniczego, miniatury leśnych maszyn czy próbki drewna podstawowych gatunków leśnych. Prowadzone przez leśników konkursy, wzbudzały duże zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Dzieci brały chętnie udział w zajęciach plastycznych, gdzie można było pomalować sobie na drewnie zarówno kredkami jak i farbami. Można było wykonać sobie leśny magnes. Na stoisku Nadleśnictwa można było otrzymać materiały informacyjne i edukacyjne a uczestnikom konkursów wręczono symboliczne nagrody o szeroko pojętej tematyce przyrodniczo – leśnej oraz produkty z lasu- grzyby marynowane i suszone oraz przetwory z owoców leśnych. Dzieci wraz z rodzicami mogli pod stopami poczuć wszystkie faktury leśne począwszy od mchu, przez korę, piasek, kamienie na szyszkach skończywszy na leśnej ścieżce zmysłów. Można też było porozmawiać z leśnikami na zagadnienia związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz pracą leśnika, dowiedzieć się jak przygotowywane jest drewno do sprzedaży czy spróbować je z leśnikiem „odebrać”.  Dzieci mogły układać mega puzzle, odbijać tropy zwierząt w specjalnej piaskownicy czy zobaczyć jak rozpoznaje się drzewa leśne po liściach.

W trakcie pobytu na naszym stoisku można było obejrzeć i posłuchać koncert orkiestry z Chełmna, zespołu „Kociewianki”, zespołów rozrywkowych. W trakcie trwania imprezy wręczono też nagrody za najładniejszy wystrój dożynkowy gospodarstw a głodni i spragnieni mogli zaspokoić pragnienia na stoiskach kół gospodyń wiejskich z całej gminy. Całość skończyła się zabawa ludowa do późnych godzin nocnych.