Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy z Dąbrowy na Dożynkach Gminnych

Po raz trzeci nasze Nadleśnictwo współorganizowało jeżewskie Święto Plonów.

Leśnicy zaprezentowali na dożynkach ekspozycję pokazującą w pigułce wszystko to czym zajmujemy się na co dzień.  Dożynki odbyły się 25 sierpnia br w Laskowicach. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych, księża, mieszkańcy Gminy Jeżewo jak i przybysze z okolicznych gmin. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą podczas, której poświęcono wieńce dożynkowe. Po mszy przy akompaniamencie orkiestry Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie ruszył uroczysty korowód ulicami Jeżewa, w którym uczestniczyła delegacja leśniczych niosąca feretron ze św. Hubertem.

Na placu dożynkowym wszystko rozpoczęło się oficjalnymi wystąpieniami Wójta Gminy Jeżewo Pana Macieja Rakowicza oraz Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa Pana Dawida Kikulskiego. Nie zabrakło też tradycyjnego łamania się chlebem ze zgromadzonymi.

Na stoisku nadleśnictwa uczestnicy mogli oglądać podstawowe narzędzia pracy leśniczego, mapę z największymi atrakcjami turystycznymi nadleśnictwa wraz z tablicami jak powinna wyglądać wycieczka do lasu, miniatury leśnych maszyn czy próbki drewna podstawowych gatunków leśnych. Prowadzone przez leśników konkursy, wzbudzały duże zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Dzieci brały chętnie udział w zajęciach plastycznych, gdzie można było pomalować sobie na drewnie. Na stoisku Nadleśnictwa można było otrzymać materiały informacyjne i edukacyjne a uczestnikom konkursów wręczono symboliczne nagrody o szeroko pojętej tematyce przyrodniczo – leśnej oraz sadzonki drzew leśnych. Śmiałkowie próbowali swoich sił we wbijaniu gwoździ na czas w różne gatunki drewna i przeżynaniu kłód piłą „moja- twoja” a dzieci z rodzicami mogli pod stopami poczuć wszystkie faktury leśne począwszy od mchu, przez korę, piasek, kamienie na szyszkach skończywszy na leśnej ścieżce zmysłów. Można też było porozmawiać z leśnikami na zagadnienia związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz pracą leśnika, dowiedzieć się jak przygotowywane jest drewno do sprzedaży czy spróbować je z leśnikiem „odebrać”.  Dzieci mogły układać mega puzzle, odbijać tropy zwierząt w specjalnej piaskownicy czy zobaczyć jak rozpoznaje się drzewa leśne po liściach.

Nie zabrakło też przysłowiowej „Michy u Leśnika” gdzie do dzikiego gulaszu ustawiła się kilkunastometrowa kolejka. Nie zabrakło tez pokazu w wykonaniu pilarza z Zakładu Usług Leśnych.

W trakcie pobytu na naszym stoisku można było obejrzeć i posłuchać koncert orkiestry, zespołu „Kociewianki”, Grzegorza Halamy czy zespołu Bibi. W trakcie trwania imprezy wręczono też nagrody za najładniejszy wystrój dożynkowy gospodarstw. Całość skończyła się zabawa ludowa do późnych godzin nocnych..