Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy z Dąbrowy na Dożynkach Gminnych

Po raz drugi nasze Nadleśnictwo uczestniczyło w jeżewskim Święcie Plonów.

Leśnicy zaprezentowali na dożynkach ekspozycję pokazującą w pigułce wszystko to czym zajmujemy się na co dzień.  Dożynki odbyły się 19 sierpnia br w Jeżewie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych, księża, mieszkańcy Jeżewa jak i przybysze z okolicznych gmin. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą podczas, której poświęcono wieńce dożynkowe. Nie zabrakło też wśród nich naszego- leśnego wieńca. Po mszy ruszył uroczysty korowód ulicami Jeżewa prowadzony przez Orkiestrę dętą z Chełmińskiego Domu Kultury, w którym uczestniczyła delegacja naszych leśniczych.

Na placu dożynkowym wszystko rozpoczęło się oficjalnymi wystąpieniami Sekretarza Gminy- Jerzego Lemańczyka. Nie zabrakło też tradycyjnego łamania się chlebem ze zgromadzonymi.

Na stoisku nadleśnictwa uczestnicy mogli oglądać preparaty zwierząt, próbki wykorzystania pożytków lasu, różne gatunki drewna czy mapę z największymi atrakcjami turystycznymi nadleśnictwa.   Prowadzone przez leśników konkursy, wzbudzały duże zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Dzieci brały chętnie udział w zajęciach plastycznych. Na stoisku Nadleśnictwa można było otrzymać materiały informacyjne i edukacyjne a uczestnikom konkursów wręczono symboliczne nagrody o szeroko pojętej tematyce przyrodniczo - leśnej. Śmiałkowie próbowali swoich sił we wbijaniu gwoździ na czas w różne gatunki drewna a dzieci z rodzicami mogli pod stopami poczuć wszystkie faktury leśne począwszy od mchu, przez korę, piasek, kamienie na szyszkach skończywszy. Można też było porozmawiać z leśnikami na zagadnienia związane z gospodarką leśną, ochroną przyrody oraz pracą leśnika, a zainteresowani mogli otrzymać sadzonki drzew leśnych.

Jak zawsze wielkie emocje wzbudziła nasza loteria fantowa, gdzie główną nagrodą był rower i metr drewna opałowego. Nie zabrakło też przysłowiowej „Michy u Leśnika” gdzie do pieczonego dzika ustawiła się kilkunastometrowa kolejka.

Dożynki zakończyły się koncertem zespołu folklorystycznego z Białorusi oraz zabawą ludową.

 

Tekst: J. Bock

Zdjęcia: M. Kwidzińska