Lista aktualności Lista aktualności

#SprzątaMy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

W piątek 20 września, kiedy na całym globie odbywało się „Sprzątanie Świata”,
w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju ruszono do sprzątania lasów. Podobnie było i u nas. Na akcję odpowiedziały szkoły, sołectwa i osoby prywatne. Miejscem akcji były Leśnictwa: Dąbrowa, Bedlenki, Bzowo, Grabowiec, Mniszek, Taszewo, Terespol- a zbiórki były w leśniczówkach wszędzie o tej samej porze- o godzinie 11:00. Razem w akcji wzięło udział ok. 380 osób. Zaproszono do udziału Szkołę Podstawową w Jeżewie, Grupie, Sołectwo Grupa, Szkołę Podstawową w Terespolu. Resztę stanowiły osoby indywidualne, które odpowiedziały na naszą akcję ogłoszoną na profilu Facebook nadleśnictwa. Można było zgłosić się do siedziby nadleśnictwa bądź leśnictwa. Każdy uczestnik otrzymywał worki, rękawice i papierowe podziękowanie za udział w akcji. Dla szkół dodatkowo zostały zorganizowane ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Obszar, który posprzątano to 221 ha lasu a ilość śmieci to ok 2 600 kg.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainaugurował Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprzątał fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś
z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych
i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.